Nemzetköziesítés a köznevelésben - a projektmenedzsment alapjai

Erasmus+ projektek megtervezése és sikeres megvalósítása

A Nemzetköziesítés a köznevelésben – a projektmenedzsment alapjai elnevezésű pedagógus-továbbképzést az akkreditációs testület 2023 decemberében befogadta, így újabb akkreditált továbbképzéssel bővült a Tempus Közalapítvány profilja.

A továbbképzés abból a célból jött létre, hogy segítsen az Erasmus+ projektek alapos megtervezéséhez és sikeres megvalósításához szükséges kompetenciák fejlesztésében, valamint felkészítse a köznevelésben dolgozó pedagógusokat – és rajtuk keresztül az őket delegáló intézményeket – arra, hogy stratégai dokumentumaikban megjelenítsenek nemzetköziesítéssel kapcsolatos célokat.2 lány néz egy monitort

A képzés során a résztvevők a pályázat megtervezéséhez, megvalósításához szükséges projektmenedzsment alapismereteket és készségeket sajátíthatják el, emellett információkat kapnak az oktatás nemzetköziesítése témakörében arról, hogy a nemzetközi projektek milyen hatással vannak az intézmény működésére, és hogy hogyan lehet beépíteni az eredményeket a szervezet munkájába. A résztvevők gyakorlati feladatokon és példákon keresztül olyan szakmai tudásra és kompetenciákra tesznek szert, melyek az Erasmus+ pályázatok mellett egyéb (pl. a Határtalanul!) nemzetköziesítést elősegítő pályázatok megtervezéséhez és sikeres lebonyolításához is hozzájárulhatnak.  

A résztvevő pedagógusok képesek lesznek megtervezni és megfelelő eszközökkel megvalósítani egy nemzetközi projektet. Ehhez kapcsolódóan elsajátítják a projektmenedzsment alapjait, oly módon, hogy azt a gyakorlatban is képesek lesznek alkalmazni: egy nemzetközi projekthez kapcsolódóan meg tudják majd határozni az intézmény és a résztvevők szükségleteit és céljait, valamint a projekt sikeres megvalósításához szükséges projekt teamben dolgozók feladatát; megismerik az időgazdálkodás legfontosabb elemeit, és képesek lesznek ezeket a gyakorlatban is alkalmazni. 

A tematika két nagy egységre bontható, melyeknek címe a képzés elnevezésében is szerepel: Nemzetköziesítés a köznevelésben és Projektmenedzsment alapjai. A továbbképzés kettő jelenléti és kettő online képzési napból áll, melynek teljes óraszáma 30, mely 15 elméleti és 15 gyakorlati óraszámból adódik össze. A záró ellenőrzés egyéni feladatmegoldáson keresztül valósul meg. A továbbképzés résztvevője egyéni feladatmegoldás keretében a jelenléti oktatás folyamán megismert projektmenedzsment ismeretek alkalmazásával, sablon használatával önállóan készít egy nemzetközi projekttervet, illetve megfogalmaz egy reflexiót, amelyben 4-5 példát hoz a nemzetköziesítést támogató, illetve akadályozó elemekre. Az egyéni feladatmegoldás akkor megfelelő, ha az értékelés eléri legalább 65%-ot. A továbbképzés sikeres elvégzését tanúsítvány kiállításával igazoljuk. 

A Nemzetköziesítés a köznevelésben – a projektmenedzsment alapjai pedagógus-továbbképzés 2024 őszén kerül megrendezésre, a maximális, azaz 30 fő részt vételével. 

A továbbképzés programjáról bővebben itt olvashatnak.